Kandida Mantarı Nedir? Nasıl Tespit Edilir?

Kandida, 21. Yüzyıl hastalığıdır. Son 50 yıldır gözlemlenen bu hastalığın kanser ile ilgisinden de ciddi olarak şüphelenilmektedir. Türkiye’de yaşayan insanların yarıdan fazlasında kandida mantarı enfeksiyonu mevcuttur.
Kandida mantarı, ince bağırsaklarda yaşar. Antibiyotik kullanımı, laksatifler, mide ilaçları, doğum kontrol hapları, kortizon kullanımı, klorlu su içmek, kutu içecekler, hormonlu besinler, şekerli ve beyaz unlu besinler, alkol, yağsız beslenme tarzı, kötü beslenme sebebiyle olması gerektiğinden fazla artar, ince bağırsaklardaki probiyotikleri öldürürler, bağırsak florasını bozarlar ve bağırsak duvarında minik delikler açarak kana karışırlar. Kan vasıtasıyla bütün organlara taşınan bu mantar, şekerle beslenir ve çoğalır. Kolonileşerek vücudumuzda oksijensiz ortamlar yaratırlar. Kanser hücreleri ise oksijensiz ortamı sever. Yani kandida mantarı, kanser oluşumu için de uygun ortam yaratır.

Kandida Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Kandida mantarının sebep olduğu belirtilerden bazıları ise; depresif ruh hali, düşüncelerin net olmaması, unutkanlık, sık ruh hali değişimleri, kronik yorgunluk, dilde kalın beyaz bir tabaka, şekere veya unlu gıdalara düşkünlük, durdurulamaz yeme isteği, şişmanlık, karında şişkinlik veya ağrı, kabızlık, burun tıkanıklığı ve nefes darlığı, sırt, omuz ve boyun ağrısı, eklemlerde ağrılar, kas ağrıları, cinsel isteksizlik, baş ağrısı, alerjiler, mide yaraları, kulaklarda çeşitli şikayetler ve denge kaybıdır.

Çocuklarda Kandida

Çocuklarda ise alerjik hastalıklar, akıntılar, tıkanıklıklar, otizm, hiperaktivite ve dikkat bozukluğu giderek artıyor. Peki, kandida mantarının olması gerektiğinden daha fazla üreyip çoğalmasına ve bütün vücudumuza yayılmasına sebep olan şey nedir? Metabolizma katili yiyeceklerle beslenmemizdir. Herhangi bir ilacı olmayan Kandida mantarından tamamen kurtulmak sadece doğru bir beslenme şekli ile mümkündür. Kandida mantarından arınarak, pek çok hastalıktan ve fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kandida Tükürük Testi

Vücudumuzdaki kandida düzeyini ise evde yapacağımız küçük bir deneyle kolayca belirleyebiliriz. Sabah uyanır uyanmaz, ağzımızı çalkalamadan önce, oda sıcaklığındaki bir bardak içme suyuma bol miktarda tükürmek yeterlidir. Eğer tükürük baloncuklar halinde suyun yüzeyinde kalıyorsa kandida mantarı düzeyi normal demektir. Ama suyun dibine doğru çökme, veya saçaklanma, veya kar taneleri gibi tamamen dağılma veya tül gibi inme ya da bulutsu bir görünüm gözlemleniyorsa, kandida mantarının tedavi edilmesi gerekmektedir. İlaç tedavisi söz konusu değildir. Doğal ve temiz beslenme sürecine geçilmelidir.

Yorum yazarak bize katılın!