Hastalığı Nasıl Yaratırsınız?

Beslenme farkındalığınız var mı?

Genellikle asidik besleniyorsanız, hormonlarınız dengesiz hale gelir. Yedikleriniz uygun şekilde sindirilmediği için mayalanır ve çürüyüp kokuşmaya başlar. Vücutta aşırı mukus ve iltihap oluşur. Kanınız toksik hale gelir ve lenf sisteminiz tıkanır. İşte bu duruma “hastalık” denir.

Lenfatik sistem, bir organ sistemidir. Bağışıklık hücrelerimiz, lenf sisteminde üretilir ve olgunlaştırılır. Ürettiği bağışıklık sistemi içeriğini yani lenfosit hücrelerini, dolaşım sistemine boşaltır ve genel olarak bağışıklıkta rol alır.

Asidik beslenme nedir? Alkol, süt, kafein, mısır gevrekleri, paketli-fabrikasyon yiyecekler, fast food, yapay tatlandırıcılar, ekmek ve diğer unlu yiyecekler, kekler ve pastane ürünleri, kutudaki asitli içecekler, kırmızı et, salam sosis gibi şarküteri ürünlerini düzenli olarak tüketiyorsanız, asidik besleniyorsunuz demektir.

Yorgunluk, yüzeysel nefes alma, baş ağrıları, vücutta çeşitli kronik ağrılar, reflü şikayetleri, hormonal dengesizlik problemlerinden birini yaşıyorsanız, doğru beslenme yöntemlerini öğrenip uygulamaya başlamanız gerekir. Unutmayın, vücut kendi kendini iyileştirebilen muhteşem bir sistemdir. Doğru beslenme sayesinde metabolik sendromdan çıkıp, bağışıklık sistemi güçlendirildikçe, hastalıklar iyileşmeye başlar. Çünkü bağışıklık sistemimizin asli görevi zaten budur. Fakat içeriye düzenli olarak göndermekte olduğumuz sağlıksız yiyeceklerin sebep olduğu toksik etkileri temizlemeye çalışan bağışıklık sistemi asıl yapması gereken işi yapamamaktadır. Bu toksik yüklenme kronik ve aşırı olduğunda ise adeta bilgisayarın beyni bozulmakta ve bağışıklık sistemi kendi kendine saldırmaya başlamaktadır. Bunun adına ise bağışıklık sistemi hastalıkları veya immün sistem hastalıkları denilmektedir.

Unutmayın, bu beden olmadan dünya gezegeninde var olamıyoruz. Hastalıkla yaşamak ise, eğer psikiyatrik bir sorunu yoksa, kimsenin tercih edeceği bir durum değildir.

Sanıyorsunuz ki, hastalığın ilk belirtisi: yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol (LDL), kötü gelen bir kan tahlili… yanılıyorsunuz! Hastalığın ilk belirtisi, ne yediğinizi takmamanızdır. Kendinize kıymet vermeyişinizdir.

Hilal Akin, Holistik Beslenme Sağlık Koçu, Ekonomist.

Holistik beslenmeyi öğrenmek ve uygulamak isteyenler, kendini iyileştirmek isteyenler, özgürleşmek isteyenler, ücretsiz bilgi almak için iletişime geçebilirler.

Yorum yazarak bize katılın!