Kandida Mantarı Ölürken Neler Olur?

Merhabalar herkese! Kandida mantarı hakkında iki sene önce yazdığım makale ve youtube kanalımdaki kandida videosu birçok kişiye bilgi, farkındalık, umut ve şifa kaynağı oldu. Web sitemdeki kandida formunu doldurup, tükürük testini mailleyen yüzlerce kişinin durumunu değerlendirdim, kendilerine bilgi verdim. Benimle birebir çalışmış olan danışanlarım ise vücutlarından kolaylıkla bu mantarı temizlediler ve sağlıklı yaşamlarına geri döndüler. Şimdi bu yeni makalemde ise kandida mantarları ölürken vücudumuzda ve duygu dünyamızda ne gibi etkiler yarattığını anlatmak istiyorum. Asla ölmek istemeyen, ölmemek için elinden geleni ardına koymayan, görünmez adam kılıklı, kötü kalpli hayalet Kandida Mantarı, kendimize yabancılaşmamıza neden olur. Hem fiziksel hem duygusal hem de zihinsel olarak “bende bir gariplik var ve geçmiyor” demeye başlamışsanız, 30 soruluk kandida formunu doldurun ve tükürük testini yapın derim.

PANDORA’NIN KUTUSU AÇILINCA

Eğer son zamanlarda gerçek ve doğru beslenme yöntemleriyle kandida mantarını temizlemeye yönelik beslenmeye başladıysanız; alkolü bırakıp unlu gıdalara (glütensiz demediğime dikkatinizi çekerim çünkü asıl problem glüten değil gliadin’dir) ve şekere elveda dediyseniz bazı semptomlarla karşılaşabilirsiniz. Hiç beklemediğiniz bu semptomlara
“candida die-off syndrom” denir. Ben “kandida ölüşü” diyorum. Birçok danışanım bu semptomları şöyle tarif eder: baş ağrısı, zaman zaman karın şişmesi, mide bulantısı, dalgınlık, sinüslerde alerjiye benzeyen durum, yorgunluk ve grip benzeri semptomlar. Vücutta yaşayan zararlı mikro organizmaların ölmeye başlamasıyla salınan endotoksin benzeri yapıların negatif etkisi diyebileceğimiz bu Kandida ölüşünün diğer adı herxheimer reaksiyonudur (Jarisch-Herxheimer). Endotoksinler de nedir Allah aşkına? diye sorduğunuzu duyuyorum. Bakteri hücrelerinin içindeki toksinlerdir. Bakteri hücreleri parçalandığında (öldürüldüğünde) toksinleri de ortalığa saçılır. Aynı durum, Kandida mantarı ölürken de oluyor. Endotoksinler yüzünden, bağışıklık sistemimiz oto-immün tepkisini ve inflamasyonu arttırır. Yani İmmün sistemimiz savaş moduna geçer. Bu nedenle de çeşitli hastalık semptomları yaşamaya başlayabiliriz. Yalnız burada bir parantez açmak istiyorum. Kendi profesyonel danışmanlık hizmetim sayesinde yüzlerce danışanımda kandida temizlerken, biz bu derecede etkiler görmedik. Çünkü o toksinlerin de doğru beslenme ve bazı uygulamalar sayesinde, vücuda etki etmelerine izin vermem. Nasıl mı? Bağışıklık sistemini fevkalade seviyede desteklemek ve kişinin kendi kendine yapabileceği kolay toksin atılımı uygulamaları sayesinde. Muhtemelen merak ediyorsunuz: Herxheimer reaksiyonu ne kadar sürüyor? Ve bu semptomları yönetmek için ne yapmalıyım? Herkes hala “vücudumdan kandidayı temizlemek için ne yapmalıyım?” sorusunu sorarken, ben ise size kandida ölürken açığa çıkan toksinlerden nasıl kurtulacağınızı anlatmaktayım. Birkaç yıl önce Kandida mantarı konusunu açtığımda ise henüz kimsenin bu mantardan yani aslında yaşadıkları pek çok hastalığın “kök sebebinden” haberi yoktu.

KANDİDA MANTARI NEDİR?

Konuyla ilgili detaylara girmeden önce, kısaca “kandida nedir” ve “kandida neden aşırı çoğalır” sorularına kısaca bir göz atalım.

 • Kandida normalde ince bağırsakta az miktarda bulunan bir tür mantardır. Çünkü besinlerin emilimine ve sindirime yardımcı olurlar.
 • Antibiyotik kullanımı, ince bağırsak florasında “atom bombası” etkisi yapar. Vücuttaki enfeksiyona sebep olan bakteriyi öldürürken, buradaki faydalı bakterileri de öldürür. Antibiyotik kullanımından 15 gün sonra bağırsak florasını tekrar dengeye getirmek için gerekenler yapılmazsa, bu mantar zamanla çoğalmaya başlar ve durmayı da bilmez. Uzun süreli olarak kola ve çeşitli yapay içecekler tüketenler ile hazır “gıdamsı” yiyeceklerle beslenenlerde de kandida mantarının aşırı çoğaldığı görülmektedir. Doğum kontrol hapları, düzenli olarak kullanılan bazı başka ilaçlar da bağırsak florasını bozmaktadır.
 • Kandida mantar enfeksiyonu, vücudun pek çok yerini tutar. Ağız, kulaklar, burun, el ve ayak tırnakları, sindirim yolu ve vajina. Kandida mantar enfeksiyonu kadını da erkeği de aynı şekilde etkiler. Buna rağmen hastanede ya yanlış teşhis konulur ya da hiç teşhis edilemez.
 • Kandida enfeksiyonunun semptomları arasında aşırı yorgunluk, tatlıya/unlulara/alkole aşırı düşkünlük, kötü nefes kokusu, hormonal dengesizlik, baş ağrısı, eklem ağrıları, sinüs sorunları, cilt sorunları (akne veya seboreik dermatit), sisli beyin hali (dalgınlık, unutkanlık, dikkat eksikliği) bulunur.

KANDİDAYI NASIL ÖLDÜRÜRÜZ?

Kandida mantarını öldürmenin tek yolu yine beslenmedir. Ancak internette dolaşmakta olan “kandida diyeti” adlı tavsiyeler ise kişileri yetersiz beslenmeye, açlığa ve yılgınlığa sürüklemektedir. Dikkat edilmelidir ki, bu mantarı öldürürken bağışıklık sistemimizin besin değeri yüksek gıda ile kuvvetlendirilmesi şarttır. BESLENME ŞEKLİMİZ, HEM BU MANTARI ÖLDÜRMEYE HEM DE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ GÜÇLENDİRMEYE YÖNELİK, KEYİFLE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR SİSTEMLE HAZIRLANMIŞ OLMALIDIR. Aksi halde, bir türlü yok edilemeyen kandida enfeksyonu, daha da düşmüş bir immün sistem ve yılgınlık ile yüzleşiriz. Bu mantarın bir ilacı-hapı yok mu diye soranlara cevabım çok kısa olacak: Yok. Zaten ilaçlar ve içinde kimyasal olan yiyecek/içeceklerle bozulmuş olan bağırsak mikrobiyotasını ilaç düzeltemiyor. Beslenme ve bazı özel uygulamalar ile tedavi ediliyor.

KANDİDAYI TEMİZLEMEK NE KADAR SÜRER?

Bu süre, pek çok faktöre bağlıdır. Kişideki enfeksiyonun derecesine/çokluğuna, duygu-moral durumuna, aldığı danışmanlık hizmetinin kalitesine, verilen uygulamaları ne düzeyde yaptığına bağlı olarak süre değişiklik gösterir. Benim çalışmalarımda ise 2 ay içerisinde kandida büyük ölçüde temizlenmektedir. 4 ayda ise kişi tamamen sağlığına kavuşmaktadır. Kandida mantar enfeksiyonu ve sebep olduğu hastalıklar tamamen iyileştirilebilir. Fakat kişi, en başta kandida mantarının aşırı çoğalmasına sebep olan yaşam tarzı ve beslenme şekline geri dönerse, bu mantar da geri gelir. Dolayısıyla, kişinin kendisi için doğru olan beslenme şeklini öğrenmesi, kişiyi bu durumla veya başka metabolik ve immünolojik hastalıklarla karşılaşmaktan koruyacaktır. Kandida temizliği çalışması kişiye özel olarak hazırlanmalıdır.

PEKİ, KANDİDA ÖLÜRKEN NELER OLUR? SEMPTOMLAR KAÇ GÜN SÜRER?

Kandida ölüşünün semptomları: bulantı, baş dönmesi, dalgınlık, ciltte egzama, kızarıklık, kaşıntı, baş ağrısı, grip benzeri bulgular. Kandida ölüşünün semptomları 3 ila 10 gün sürer. Bu süre kişiye göre değişir. Doğru tedavi uygulanıyorsa, birkaç hafta sonra kişi kendini çok iyi hissetmelidir. Yani Kandida mantar enfeksiyonu iyileşmektedir.

KANDİDA BESLENMESİ NASIL OLMALIDIR?

Kandida temizliği yaparken, mutlaka kandida temizliği konusunda birçok kişi ile çalışmış tecrübeli bir uzmandan yardım almanız gerekir. İnsan vücudu bir robot değildir. Herkesin bedeni farklı tepkiler verir ve farklı ihtiyaçlar içindedir. Herkese aynı yöntem uygunlanmamalıdır.

 1. Kişiye özel beslenme programı oluşturulmalı, aşamalı olarak uygulanmalıdır.
 2. Beslenme planı, bol , lezzetli ve besin değeri yüksek gıdalardan oluşmalıdır. Kişinin hücreleri beslenmeli ve bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir.
 3. Bazı fermente gıdalar, bilinenin aksine bazı kişilere iyi gelmez. Kişiye özel fermente gıda programı saptanmalıdır.
 4. Bağışıklık sistemini destekleyen, kimyasal içermeyen, temiz takviyeler ve vitaminler alınması gerekebilir. Bunlar yine kişiye özel oluşturulmalıdır.
 5. Süreci hızlandıran Esansiyel yağlara başvurmak gerekebilir. Bunlar, bazı parazitleri ve kandida dahil olmak üzere bazı mantarları öldürürken, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Önemli nokta, kişiye özel seçim ve dozudur. Arkadaş tavsiyesi veya internetten satılan ürünler size zarar verebilir. Bir kişinin şifası, başka bir kişinin zehri olabilir.
 6. Stresi azaltmak ve toksinlerden uzaklaşmak. Stresi azaltma yöntemlerini öğrenmek nasıl uygulanacağı konusunda holistik beslenme ve sağlık koçundan yardım almak gerekir.
 7. Eğer kronik ve her şeye rağmen geçmeyen kandida semptomlarına veya kandida ölüşü semptomlarına sahipseniz konu hakkında tecrübeli bir dahiliye doktoruna danışmalısınız. Çünkü bu durumun altında yatan sebep, diyabet veya bir bağışıklık sistemi hastalığı olabilir.

ÖZET:
• Vücutta kandida mantarı aşırı çoğaldığında, kandida mantar enfeksiyonu oluşur. Ağız, kulaklar, burun, el ve ayak tırnakları, sindirim yolu ve vajinada gözlemlenir.
• Kandida ölürken ortaya çıkan semptomlar – bulantı, baş dönmesi, dalgınlık, ciltte egzama, kızarıklık, kaşıntı, baş ağrısı – olsa bile eğer kişi eski beslenme düzenine dönerse, kandida mantarı enfeksiyonu tekrar geri gelir.
• Kandida ölürken ortaya çıkan semptomlar 3 ila 10 gün sürer. Bu süre kişiye göre değişir. Doğru tedavi uygulanıyorsa, birkaç hafta sonra kişi kendini çok iyi hissetmelidir. Yani Kandida mantar enfeksiyonu iyileşmektedir.
• Kandida mantar enfeksiyonunu iyileştirmenin yolu antibiyotik veya başka ilaçlar/takviyeler kullanmak değildir. İlaçlar ve kötü beslenme sebebiyle bozulmuş olan bağırsak florası ancak doğru beslenme yöntemleri ile düzeltilebilir.

Kandida mantarı temizliği, sağlıklı kilo verme, holistik beslenmeyi öğrenme, Tip-2 Diyabeti beslenme yoluyla iyileştirme konularında bilgi almak için beni arayabilirsiniz.

Hilal Akin
Holistik Beslenme Sağlık Koçu
Institute for Integrative Nutrition, New York

Comment 1

 1. NESRİN YARAŞ
  9 Aralık 2019

  Hilal’cim çok güzel ve detaylı bir şekilde anlatmışsın yüreğine sağlık canım??❤️??
  İyiki seni tanımışım İyiki senin danışmanın oldum gerçekten hayatım değişti rahatsızlıklarım minimuma indi dahada güzel olacak buna eminim seninle harika şeyler yapacağız çok öpüyorum???

Yorum yazarak bize katılın!