Bünyemizi Kışa Hazırlayalım

Hayatınıza ekstra 10 yıl eklemek ister miydiniz?
Ben Hilal Akin, Holistik (Bütünsel) Beslenme ve Sağlık Koçu, Institute for Integrative Nutrition, New York.

Holistik yaklaşım nedir? İnsanı ruh-beden-zihin bütünü olarak görür. Bu üç bileşen birbirinden ayrılamaz, parçalanamaz. Bizi biz yapan, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmemizi sağlayan şey, üçünü de toksinlerden arındırıp, doğamızla uyumlu şekilde beslemektir. Bu şekilde beslenen kişiler, bedenlerinde birikmiş olan fazla yağları verirler, bazı hastalıkları bağışıklık sistemi sayesinde iyileşmeye başlar ve grip bile olmadıkları için hayret ederler.

Kışa güçlü bir giriş yapmak, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve sabahları dinç uyanmak istiyor muyuz? Tabi ki kocaman bir EVET! Hadi o zaman, seçimlerimizi, bomba gibi olmak için akıllıca ve sevgiyle yapalım.

Doğamızla uyumlu olan beslenme önerilerimle bağışıklık sistemimizi güçlendirecek; kendimizi daha hafif, fit ve enerjik hissedeceğiz. Kendimize özen göstermenin ve biraz da eğlenmenin vakti gelmedi mi? Tam zamanı!

Bu hafta, yeni bir şey yapalım mı hep beraber? Sabahları uyanınca önce bir bardak su içelim. Ardından, Bağışıklık bombası bir sihirli içecek hazırlayalım. İçerken bütün hücrelerinizin nasıl da kahkaha attığına kulak vermenizi rica ediyorum.
Bağışıklık Sistemi Güçlendiren İçecek:

 • 2 adet kırmızı (kapya) biber
 • 1 avuç maydonoz, sapları dahil
 • 1 limon (kabuğu ile)
 • 2 adet salatalık
 • 1 parça taze zencefil (kabuğu ile)
 • 1 adet kırmızı elma
 • 1 yemek kaşığı ev yapımı organik elma sirkesi

 

Hazırlanışı:

 1. Bütün malzemeleri sırayla katı sebze sıkacağında sıkın
 2. Cam bardağa sıktığınız sebze suyuna 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin
 3. Nazikçe karıştırın ve acilen için J

 

 

Sebze suyumuzu içtikten ve bomba gibi hissettikten sonra kahvaltıya geçebiliriz. Sizlere bir günlük hafif ve vitamin dolu bir menü önermek istiyorum.

 

  HAFİF ve DOYURUCU BİR GÜN MENÜSÜ:

 

Kahvaltı: 1-2 yumurta, ister menemen, ister sahanda, ister haşlama. Ama mutlaka zeytinyağında. Yanında zeytin, domates, salatalık, biber ve taze nane. Kızarmış Karabuğday ekmeği eşliğinde… Karabuğday aslında bir buğday türü değildir. Glutensiz, GDO’suz bir tahıldır. Muhteşem bir vitamin ve lif deposudur..J

 

Ara: Bir elma ve bir avuç ceviz içi

 

Öğlen: Kinoa kısır denemenin tam zamanı. Kinoa muhteşem bir protein ve kaliteli karbonhidrat kaynağıdır. Bulgurun aksine midemizde şişkinlik ve yanma yapmaz, tok ve hafif hissederiz. Kısırın hazırlanışı için videoya tıklayabilirsiniz.

Ara: Bir nar (C vitamini deposudur, yağ yakmaya yardım eder ve cildi gençleştirir) ve suda beklemiş çiğ badem.

 

Akşam: Izgara Balık ve roka-domates salatası.

 

*Gün içinde bol su içilmesini öneririm. Su dışında içtiğimiz diğer içecekler su yerine geçmiyor. Hücrelerimizin bol oksijene ihtiyaci var ve bu oksijenin en önemli kaynağı su!

 

**Bu yazımdaki bitki çayı önerim ise ıhlamur – ekinezya karışımı çay. Günde iki fincan bu çaydan içer ve paketli yiyecekler, asitli içecekler vs. tüketmezseniz, burnunuz bile akmaz.

 

Sevgilerimle…

Hilal Akin

 

 • Makale yaşam kalitemizi arttırmaya yönelik olup tıbbi tedaviye yönelik değildir. Hamileler, emzirenler, ilaç kullananlar ve sağlık sorunları olanlar tıp doktoruna danışmalıdırlar.

Yorum yazarak bize katılın!