İnsanın Kendini İnşası

Bazen, yeni bir parçamız doğarken, eskimiş bir parçamızın ölmesi gerekir. Aslında bu, büyüyor olmamızın doğasındandır; gereğidir. Sıklıkla acılıdır ya da neler olduğunu anlamadığımız; kafamızın karıştığı; uyumlanamadığımız bir haldir. Bize bir haller oluyordur ama kendimiz de pek akıl-sır erdiremiyoruzdur. Aslında bu kafa karışıklığı ve oryantasyon bozukluğu, değişim/dönüşüm habercileridir. Bu “değişim/dönüşüm” hali, çocukluktan ergenliğe geçerken, 40 yaş civarında ve sonrasında defalarca olur.

Hayatımızın her bir aşamasından diğerine geçerken, o dönem içerisinde yaratmış ve yaşamış olduğumuz kimliğimizi bırakırız. Sanki eski bir dosta elveda deriz. Büyümek, değişmek, dönüşmek, gelişmek, genişlemek için eski versiyonumuzla vedalaşıp YENİ BEN ile tanışma sürecinde korkmadan, sevgiyle, itinayla yürürüz.

Bu yolculukta, kabuklarımızı birer birer soyup çıkarmakla da yüzleşiriz. Önceden yaşamış olduğumuz irili ufaklı travmalar yüzünden katman katman giydiğimiz korunma kabuklarımızı, kırıp dökmeden; kendimizi acıtıp kanatmadan çıkarabiliriz. Çünkü aslında içten içe eminizdir; o kabuklardır tutsak ve huzursuz hissettiren aslında… ve bir dünya başka şey… inanç kalıplarımız, yargılarımız, duygu yüklerimiz, yığın yığın…Korunma kabuklarımızı soydukça, alttan hissetmeye başladığımız yaralarımızı önce görüp fark eder, sonra da varlıklarını kabul ederiz. Her bir yaramızı sevgiyle öpüp okşayarak iyileştirmemiz gerekir.

Dönüşümü ve yenilenmeyi GERÇEKTEN isteyen insan, CESARETle GÜVENip, TESLİM OLARAK KALBİNİN REHBERLİĞİNE; YENİ’ye doğru KEYİFLE ve SEVGİYLE yürümeye başlar.

Sonunda ne oluyor? diye sormayın bana lütfen. Hedef değil, yolculuğun/serüvenin kendisidir önemli olan. YENİ SEN’e yaptığın yolculukta da birçok seçim yapman gerekecek; unutma. Seçimlerini korkular mı yoksa sevgi mi belirleyecek…?

Peki, kendini yenilemek istemeyen nereye gidiyor? Diye sorarsanız cevap basit… Kainatın yasasıdır büyümek/genişlemek. Direnen, sabit kalmak isteyen ise meçhule doğru yola çıkıyor sadece…

Yeni yılınız kutlu ve mutlu olsun.
Sevgilerimle,


Hilal Akin
Holistik Beslenme Sağlık Koçu
Institute for Integrative Nutrition, New York

Yorum yazarak bize katılın!